Sposób użytkowania
- Podczas rozpakowywania mebli należy unikać ostrych narzędzi.
- Meble tapicerowane często pakowane są próżniowo. Po rozpakowaniu, aby nabrały odpowiedniego kształtu, należy je wyklepać i wygładzić ręką a następnie pozostawić do wyprostowania zagnieceń materiału. Wygładzać należy od środka mebla/poduszki do krawędzi mebla.
- W celu uniknięcia uszkodzeń, nie należy przenosić mebli chwytając za obicia. Przenosić meble należy zawsze za elementy twarde konstrukcyjne.
- Nie należy poddawać mebli punktowym, mocnym naciskom. Może to doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych konstrukcji jak również powłoki zewnętrznej w postaci rozdarć.
- Meble należy ustawić nie bliżej niż 1,5 m od źródeł ciepła.
- Powinno się unikać wystawienia mebli na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, mróz, słońce.
- Ustawiając mebel należy zadbać by nie był wystawiony na powtarzalne i ustawiczne tarcie np. na szlakach komunikacyjnych. Może to doprowadzić do trwałych zabrudzeń oraz zmiany właściwości tkaniny.
- Do czyszczenia mebli należy używać miękkich szmatek i ręczników. Tarcie i próba „doczyszczenia” punktowego może trwale uszkodzić tkaninę.
- Ważne jest, aby mebel był użytkowany równomiernie na całej powierzchni. Jeżeli np. w sofce dwuosobowej zawsze będzie używana jedna strona, zużyje się ona szybciej i mogą wystąpić różnice w twardości oraz kolorze mebla na części użytkowanej intensywnie a części nieużytkowanej (fałdowanie się i marszczenie nie jest wadą, lecz naturalnym objawem użytkowania).
- Należy uważać na kontakt innych tkanin z meblem. Należy pamiętać, że niektóre materiały typu jeans mogą barwić inne materiały przy kontakcie. Narzuty/koce z długim włosem mogą trwale łączyć się z tkaniną mebla tworząc nieusuwalne „kulki”.